Eurohranoly

Kvalitné & certifikované eurohranoly

Eurohranoly sú základným výrobným programom spoločnosti. Tvoria hlavný polotovar v stolárskych dielňach na výrobu drevených eurookien a interiérových a exteriérových dverí.

 

Eurohranoly sú drevené hranoly určené na výrobu okien a dverí. Pozostávajú z troch, alebo viacerých lamiel, zlepených navzájom vode odolným lepidlom D4. Takýto hranol je potom veľmi odolný a tvarovo stály. Krycie lamely sú z toho najkvalitnejšieho dreva získaného špeciálnym porezom, pričom sú vyrezané všetky vady dreva, ktoré nepriaznivo pôsobia na pevnosť eurohranola a jeho estetiku.

 

Eurohranoly dostali svoj názov z dôvodu, že predaj eurohranolov musí rešpektovať európske predpisy a normy a lepené, drevené hranoly sa používajú na výrobu okien a dverí v celej Európe. Konštrukciu hranola tvoria tri zlepené lamely, vrchná a spodná s radiálnym sklonom vlákien, stredová je tangenciálna. Nakoľko každá lamela má iné pnutie, na lepenej škáre sú jednotlivé tangenciálne sily zrušené a výsledný produkt je na rozdiel od masívneho rastlého dreva tvarostály a odolný voči krúteniu. Spoločnosť vyrába dve kategórie hranolov:

Hranoly fixné

Hranoly fixné, kde vrchnú a spodnú lamelu tvorí masívna, radiálna nenadpájaná lamela bez zjavných vád. Stredová je tangenciálna a nadpájaná. Vyrábajú sa podľa želania zákazníka v dĺžkach od 600 do 3600mm.

Hranoly cinkované

Druhú kategóriu tvoria hranoly nadpájané (cinkované), kde všetky tri lamely sú nadpájené klinovým zazubovým spojom. Dĺžka hranolov je konštantná 6000 mm. Hlavnou drevinou pre výrobu je smrek obyčajný (Picea excelsa). V ponuke máme aj borovicu sosnu (Pinus silvestris) a Dub letný (Qercus robur).

Eurohranol 72

72 x 86 mm, 72 x 115 mm, 72 x 125 mm, 72 x 145 mm (fixný aj cinkovaný)

Jednoduchý, najpoužívanejší profil hranola. Používa sa na výrobu okien, balkónových dverí s nižšími požiadavkami na tepelnú priepustnosť. Hlavným oknárskym profilom je IV 68. Okná sú zvyčajne osadené izolačným dvojsklom. Širšie hranoly sú použité do okenných predelov a interiérových dverí otáčavých, posuvných, zlamovacích, rôznych iných konštrukcií. Súčiniteľ prestupu tepla mäkkého dreva je 0,15 Wm-2K1. Prestup tepla celého okna sa pohybuje okolo 1,2 – 1,4 Wm-2K1.

Eurohranol 82

82 x 86 mm, 82 x 115 mm, 82 x 125 mm, 82 x 145 mm (fixný aj cinkovaný)

Hranol pre náročnejších zákazníkov požadujúcich vyššie nároky na tepelnú, a hlukovú priepustnosť. Podiel profilu na trhu neustále rastie a pre väčšinu väčších producentov sú najviac nakupovaným profilom. Okná sú osadené izolačným trojsklom. Širšie hranoly sú použité do okenných predelov a interiérových dverí otáčavých, posuvných, zlamovacích a rôznych iných konštrukcií. Hlavným oknárskym profilom je IV 78. Súčiniteľ odporu celého okna sa pri tomto profile pohybuje okolo 1,0 Wm-2K1.

Eurohranol 96

96 x 86 mm, 96 x 115 mm, 96 x 125 mm, 96 x 145 mm (fixný aj cinkovaný)

Hranol pre najnáročnejších zákazníkov požadujúcich najvyššie nároky na tepelnú, a hlukovú priepustnosť. Okná, balkónové a terasové presklené steny, sú osadené izolačným trojsklom, alebo štvorsklom. Častá je kombinácia so zabudovanou vnútornou žalúziou. Širšie hranoly sú použité do konštrukcií veľkoplošných presklených stien s rôznou kombináciou vetrania a otvárania. Hranoly tohto profilu sú jedným z hlavných konštrukčných prvkov tzv. pasívnych domov s minimálnou ročnou spotrebou energie.

Atypický hranol

Pod týmto názvom používame hranoly, ktoré sa rozmermi, alebo kvalitou odlišujú od štandardných rozmerov hranolov uvedených v katalógu. Jedná sa hlavne o hranoly na výrobu kombinovaných okien drevo-hliník, drevo-plast, výroba rustikálnych okien a dverí a pod. Tieto hranoly sa vyrábajú na objednávku zákazníka a po dohode s odbytovým oddelením.

Na lepenie všetkých produktov sa používa vode odolné, dvojzložkové PVAC lepidlo kategórie D4. Lepidlo neobsahuje formaldehyd, nefarbí lepenú škáru a je ekologicky vyhovujúce. Vlhkosť hranolov zodpovedá použitiu v exteriéri a je v rozsahu 12% s toleranciou ± 2%. Vyrábané hranoly spĺňajú prísne kritéria nemeckej normy DIN 68360 a rakúskej Önorm B3013.
Drevomax s.r.o. získal na okenné hranoly od certifikačného orgánu Holz Forschung Austria a v Lignotesting Bratislava certifikát zhody s STN 74 6101-2: 2005. Trvalá kontrola a kvalita výrobkov bola prenesená do získania certifikátu kvality ISO 9001. Škála vyrábaných sortimentov je prispôsobená požiadavkám stolárov, ako aj požiadavkám užívateľov okien a dverí na tepelnú priestupnosť výrobkov. Rozdiel je hlavne v priereze, t.j. hrúbke a šírke hranola.